Co oznacza dla człowieka motywacja

Ludzie od dawien dawna próbują zdefiniować, co oznacza dla człowieka motywacja. W praktycznych publikacjach i artykułach dla menedżerów da się odznaleźć całą grupę określeń i wyjaśnień motywacji i jej przyczyn. Wtedy, gdy prowadz�™ projekty szkoleniowe menedżerskie, uczestnicy stale powtarzają, iż wewnętrzna chęć do działania jest najważniejsza w ich karierze zawodowej. 


Motywacja oznacza czynniki związane z treścią wykonywanej pracy oraz charakterystykami psychofizycznymi, jakie mówią nam o tym, z jakich powodów istoty ludzkie chcą realizacji wyznaczonych przez kogoś z zewnątrz zadań. Wywoływanie chęci do działania polega na wpływaniu na zachowania człowieka na skutek określonych bodźców. W języku psychologii to pobudki wywołujące u ludzi postawy aktywności życiowej. Inspirację do opracowania tego artykułu wziąłem z takiej strony:


 Ankiety Potrzeb Szkolenia i Rozwoju    


 


Poniżej zobrazuję najbardziej dominującą w dyskusji w sferze zarządzania metodę motywacji – grupę pobudek według Maslova. Motywy w tej metodzie są następujące:


1.Realizacja swoich ukrytych pragnień: wiedzy, rozwój intelektualnych możliwości, talenty, hobby.


2.Czynniki wskazujące na uznanie: respekt, status, brak kompleksów.


3.Potrzeby humanistyczne: relacje społeczne, przynależność, dobre znajomości, poczucie bycia potrzebny społecznie.


4.Zapewnienie przetrwania: fizyczne zabezpieczenie, zrównoważone relacje społeczne, porządek.  


5.Fizjologia: głód, przyjmowanie płynów, relaks, odpowiednio długi sen, aktywność seksualna. 


Prawa, jakie istnieją w obszarze grupy potrzeb według Maslova to:


1.Motywy zaspokojone nie motywują do aktywności.2


2.W sytuacji zaspokojenia potrzeb będących nisko w grupie, człowiek zwraca uwagę na motywy będące najwyżej w hierarchii.


Gdy prowadzę szkolenia, często myślę o grupie motywów doktora K. Maslow. Osoby będące na szkoleniu również mają potrzeby. Dzięki nim przychodzą na kursy dla menedżerów oraz chcą się sprawdzać w nowych zadaniach i casach.


W następnym wpisie na blogu przedstawię praktyczne sposoby diagnozy dążeń rozwojowych. 


Tyle haerowych myśli.


Opracowanie:Bartosz Dziecicki


Autor tej notki  jest absolwentem kierunku nauk o ziemii Uniwersytetu Wrocławskiego i studiów podyplomowych z zakresu  ubezpieczeń społecznych. Posiada licencję Coacha Wizerunku Osobistego ZDA. Po studiach osiadł w Rawie Mazowieckiej.  Od piętnastu lat wykłada i projektuje gry dotykające tematyki negocjacji międzykulturowych w sektorze „FMCG”. 


 


SŁOWA KLUCZOWE:


Badania kompetencji 


Rekrutacja  w  firmach


Strategia personalna w zdywersyfikowanej jednostce biznesowej


Nowoczesne kierowanie personelem


Coaching


Testy psychologiczne


Development Center

03.06.2016. 14:19